چاه سپتیک

چاه سپتیک

چاه سپتیک یا سپتیک تانک

چاه سپتیک یا سپتیک تانک (گند انبار) چیست؟

سپتیک فاضلاب خانگی یک سیستم زیرزمینی غیر متمرکز است. که از ترکیب طبیعت و فناوری برای تصفیه فاضلاب. از لوله کشی های خانگی تولید شده توسط دستشویی و حمام و آشپزخانه و لباسشویی استفاده می کند . یک سیستم فاضلاب خانگی سپتیک از یک میدان تخلیه یا یک میدان جذب خاک تشکیل شده است.
هنگامی که سپتیک فاضلاب خانگی به درستی اجرا شود، ممکن است هرگز تفاوت بین داشتن سیستم سپتیک مجاز در مقابل فاضلاب شهری وجود نداشته باشد.

چاه جذبی فاضلاب چیست ؟

یکی از موارد مهم در صنعت ساختمان، سیستم دفع فاضلاب بوده که به دو صورت سیستم فاضلاب شهری و سیستم چاه اجرا می گردد. در کمال تاسف بدلیل ضعف و نقصان سیستم فاضلاب شهری در تهران و اکثر شهرهای میهن مان. همچنان از روش چاه استفاده می گردد. که البته مضرات زیست محیطی و سلامتی آن بر کسی پوشیده نیست.

در نقشه های ساختمانی. متاسفانه دیتیلی بابت چاه داده نمی شود و متاسفانه طراحی و مهندسی آن بوسیله مقنی (چاه کن) عمدتا انجام می شود. لذا در این مطلب به درج مواردی در این خصوص می پردازیم به امید آنکه مورد استفاده دوستان و سازندگان محترم واقع شود.

انتخاب نوع دفع و چاه بستگی به جنس خاک و نوع زمین و سطح آب زیر زمینی منطقه داشته و در مناطقی که خاک آن به میزان کافی شن و ماسه یا خرده سنگ داشته باشد از چاه جذبی و در مناطقی که خاک آن حاوی رس فراوان یا خاصیت باتلاقی بوده یا سطح آب زیر زمینی بالا باشد (در صورت عدم وجود سیستم فاضلاب شهری) از چاه (مخزن) سپتیک استفاده می گردد.

چاه جذبی فاضلاب چیست ؟

اجزای چاه جذبی فاضلاب

۱- گلدونی
به دهانه چاه که شکل گلدون داشته (مخروطی یا قیفی) گلدونی گویند و در واقع گلدونی محل جمع آوری فاضلاب و استقرار انتهای لوله های فاضلاب و وظیفه هدایت فاضلاب به چاه را دارد.

۲- میله
گلوه به قطر ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر که تا سطح لایه نفوذ پذیر خاک عمق داشته را میله گویند.البته بهتر است جهت کاهش اثرات منفی حفر چاه بر سازه ساختمان ،همواره حداقل عمق میله ۶ متر باشد.

۳- انباره
مخزن گنبدی شکل چاه که در لایه نفوذ پذیر خاک حفر می گردد را گویند و وظیفه آن جمع آوری فضولات و جداسازی آب از فاضلاب توسط نشت در لایه های نفوذ پذیر خاک می باشد.

لازم به ذکر است حتما باید آب باران و سطحی از چاه فاضلاب انسانی جدا بوده و بهتر است حد الامکان چاه مربوط به آب باران از چاه فاضلاب انسانی دور باشد.

نکات دفع فاضلاب

اجرای طوقه چینی با اجر فشاری باید انجام شود. .
چاه در پایان قبل از اتصال لوله های فاضلاب به آن باید دارای گلدانی باشد. .
باید برای چاه. ونت مجزا تا بام در نظر گرفته شود.
چاه آب باران و فاضلاب مجزا باشد. .
انباره چاه در محدوده ملک کنده شود.
چاه آب باران و فاضلاب باید از هم فاصله داشته باشند.

در پروژه هایی که دارای خط اتصال به اگو شهری می باشند، طبقات همکف به پایین به اگو متصل نگردد.
هنگامی که طبقات پایین به اگو متصل میشوند. باید با استفاده از مخزن و پمپ. که به آن sump pit گفته میشود. به خط اگو متصل گردد.
در پروژه هایی که آشپزخانه صنعتی دارند، حتما از چربیگیر نزدیک به خروجی فاضلاب همان محل استفاده گردد.
در پروژه هایی که امکان دفع فاضلاب به چاه به دلیل بالا بودن سطح اب هایی زیر زمینی وجود ندارد به مانند شمال ایران، باید از سپتیک تانک استفاده گردد و حتما به نحوه دفع پساب آن فکر گردد.
آب باران به اگو شهری متصل نگردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *