سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک چیست؟


سپتیک تانک بتنی چیست؟

سپتیک تانک در واقع یک واحد پیش تصفیه است که سطح آلودگی فاضلاب را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. این سیستم دارای یک مخزن است که در ورودی فاضلاب قرار می‌گیرد. تا مواد را به صورت تصفیه به چاه هدایت کند. برای تصفیه فاضلاب‌های بهداشتی انسانی این بهترین گزینه بوده که عملکرد فوق‌العاده‌ای هم دارد. مخزن این تانک طی سه فرآیند ته نشینی، شناورسازی و بیولوژیکی فاضلاب را تصفیه می‌کند‌. و مانع از آلودگی محیط زیست می‌شود. تانک‌ها دارای سایز و مدل‌های مختلف هستند .و نصب آنها داخل زمین هم امکان‌پذیر است. برای شناخت بیشتر این تانک‌ها بهتر است با ما همراه باشید.

اجزا اصلی سپتیک تانک

سپتیک تانک از اجزای مختلفی تشکیل شده که معرف آنها هستیم:
اولین جز این سیستم شامل لوله پلی‌اتیلن تک جداره و دو جداره است. که به صورت سه راهی در این مسیر قرار می‌گیرد و در واقع بخش اصلی و ورودی این سیستم است.
مخزن تانک از دیگر اجزا بوده که بیشترین حجم این سیستم را به خود اختصاص داده است‌. مواد جامد و غلیظ فاضلاب بیشتر در کف مخزن ته نشین می‌شوند.
دیوار جداکننده از دیگر اجزای این سیستم بوده که مانع از ورود لجن، چربی و روغن به مخزن می‌شود.
مخزن زلال‌سازی ۳۲ درصد از حجم کل سپتیک را به خود اختصاص می‌دهد. مواد آلی در این قسمت توسط فرآیند هوازی تجزیه می‌شوند. عمده رسوبات در این بخش جمع‌آوری می‌شوند.
به کمک لوله خروج بیوگازها تمام گازهای تولید شده خارج می‌شوند. نام دیگر این لوله ونت هوا است که قطر مشخصی هم دارد‌.
بخش دیگر این تانک سیستم خروجی فاضلاب است. در این قسمت شما شاهد سه راهی و لوله خروجی هستید که مواد پس از تصفیه از آن خارج می‌شوند.
در قسمت خروجی سیستم سیفون نصب شده تا مانع از خروجی چربی و ضایعات از سپتیک شود و عمل تصفیه را با دقت بالاتری انجام دهد.

نحوه عملکرد سپتیک تانک

سپتیک تانک دارای عملکرد خاصی بوده و می‌تواند .به کمک اجزای تشکیل دهنده خود به خوبی عمل تصفیه فاضلاب‌های شهری و صنعتی را انجام دهد. در بخش اول فاضلاب از طریق لوله وارد سپتیک تانک می‌شود. این قسمت به کمک یک دیواره از مخزن دوم جدا شده است. وقتی فاضلاب وارد شد .مواد معلق و سنگین به سمت پایین حرکت می‌کنند. و در کف مخزن ته نشین می‌شوند. روغن و چربی به دلیل سبک بودن در قسمت رو حرکت می‌کند و اصولا شناور است‌. وقتی مواد در کف مخزن ته نشین می‌شوند محیطی برای رشد باکتری‌ها و لجن ایجاد می‌شود.
واکنش‌های بیولوژیکی که در این شرایط رخ می‌دهد باعث می شود. تا مواد ته نشین شده تجزیه و فاضلاب تصفیه شود. با تبدیل شدن لجن به بیوگاز حجم آن کمتر خواهد شد. و امکان تصفیه حجم بیشتری از فاضلاب وجود دارد. لوله خروج بیوگاز کمک می‌کند تا گاز متان به سرعت خارج شود. بعد از لین مرحله فاضلاب تصفیه شده وارد بخش دوم این سیستم می‌شود. در این بخش ذرات سبک چربی هم گرفته می‌شود. تا فاضلاب به محیط زیست آسیبی وارد نکند. لجن‌های باقی مانده درون مخزن بعد از یک آلی دو سال تخلیه می‌شوند تا سیستم بتواند مجدد کار خود را شروع کند.

کاربرد سپتیک تانک

سپتیک تانک دارای سطح کاربری گسترده‌ای بوده و امروزه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد این سیستم در ۳ بخش مجزا تقسیم‌بندی می‌شود:
مهمترین کاربرد سپتیک تانک پیش تصفیه است. تمام فاضلاب‌های بهداشتی واحدهای مسکونی و تجاری و صنعتی به صورت مقدماتی تصفیه می‌شوند تا آلودگی برای محیط زیست نداشته باشند. تصفیه مقدماتی طبق قوانین شهرداری انجام می‌شود.
عملکرد دیگر این سیستم حذف ذراتی است که قابلیت ته نشین شدن دارند. چربی و روغن‌هایی که در فاضلاب‌های رستوران‌ها دیده می‌شود باعث گرفتگی لوله‌ها می‌شوند اما استفاده از سپتیک تانک می‌تواند با تصفیه آنها انسداد لوله‌ها را کاهش دهد.
امکان پمپاژ فاضلاب و همچنین متعادل‌سازی آن را در سیستم تصفیه فاضلاب فراهم می‌کند. در این صورت فاضلاب سریع‌تر به چاه ریخته می شود.

سخن پایانی

سپتیک تانک یک راه حل کاملا موقتی برای دفع فاضلاب بوده و اهمیت زیادی در کاهش آلودگی هوا و همچنین محیط زیست دارد. با این روش می‌توان کلیه فاضلاب‌های شهری و صنعتی را به خوبی تصفیه کرد. فعل و انفعلات خاصی که در این سیستم صورت می‌گیرد باعث شده تا ضایعات باقی مانده در مخزن کاهش پیدا کند. فاضلاب‌هایی که از این طریق تصفیه می‌شوند برای محیط زیست هیچ خطری ندارند. امکان نصب این تانک داخل زمین هم وجود دارد و به مرور زمان دچار پوسیدگی و افت کیفیت نمی‌شود. نصب تانک به صورت کاملا ایمن صورت می‌گیرد. بدین ترتیب هیچ گونه نشتی در آن مشاهده نمی‌شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *